Blog

Tekintse meg aktuális munkáinkat a blogunkon!

Hihetetlen mekkora vita tud kialakulni egy ilyen egyszerű témában, mint a víztisztító használata. Sokan érvelnek a víztisztító mellett és ellen is. Vitatott az is, hogy milyen a hatékony tisztító berendezés illetve, hogy mekkora összeget érdemes egy ilyen eszközbe fektetni.

Szerencsére az emberek többsége már tudja, mennyi káros anyagot iszunk, és szűrni kell. Az viszont hihetetlen, hogy mennyire nem tudjuk, hogy mivel kellene. Egy weboldal egy teljesen hivatalos, és hiteles mérési tanulmányt osztott meg, melynek a rövid leírását az alábbiakban olvahatod:


8 használt víztisztítót tesztelt a HVG.hu, és az OKI

A hvg.hu felkérésére az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) nyolc különböző típusú víztisztító-berendezéssel kezelt vizet vizsgált és hasonlított össze az ugyanabban a háztartásban folyó csapvízzel. A HVG.hu és az Országos Környezetegészségügyi Intézet arra volt kíváncsi, hogy a használt víztisztítók hogyan teljesítenek az emberek otthonában használt szűrőbetétekkel. Ez azért lényegi információ, mert amikor egy cég engedélyt kap a készülék forgalmazására, akkor új szűrőbetétekkel tesztelik. Márpedig köztudott, hogy a szűrőbetétek folyamatosan telítődnek, ezáltal veszítenek a tisztítási hatásfokukból. Lényegében a cél az lenne, hogy a lehető legnagyobb hatásfokkal, és tartósan jól üzemeljenek a víztisztítók.

„Bár a vezetékes víz az egész országban iható, a fertőtlenítésére használt klór mellékíze és a vízminőség-romlástól való félelmek miatt nemcsak az ásványvíz-fogyasztás nőtt jelentősen, de egyre többen vásárolnak otthonukba víztisztítót. Mennyit javítanak a víz minőségén e berendezések? Milyen veszélyei lehetnek az ezekkel kezelt víz fogyasztásának?”

Elöljáróban le kell szögeznünk, hogy a tesztet mérvadónak kell tekinteni függetlenül attól, hogy a forgalmazók mit és mennyire fogadnak el belőle. Egy víztisztítónak az a dolga, hogy tisztítsa a vizet. Ha ezt nem jó hatásfokkal, és nem kellő ideig teszi, akkor azt kell mondanunk, hogy nem elég jó készülékről van szó.

A tesztben 5db aktívszenes, és 3db Reverz Ozmózis szűrőberendezés esett górcső alá, a tulajdonosok saját lakásán. Mivel különböző helyeken, a csapvíz összes oldott anyag tartalma eltérő, ezért a teszteredményeknél megadásra került a csapvíz, és a csapvízből előállított tisztított víz eredménye is. Az értékek qS/cm vannak kifejezve, ami a víz fajlagos vezetőképességéből van számolva. Felhasználói szemmel nézve nem lényeges, hogy az eredményt qS/cm, mg/l, vagy más mértékegységben adták-e meg. Számunkra a tesztelt vizek kiindulási és tisztítás után kapott eredménye a lényeges. A vízkezelés közben beállt változás mértéke mutatja meg a készülék hatásfokát, amely egyenes arányosságban van a víz tisztaságával.


Tesztelt víztisztító készülékek:

Kenwood kancsó aktív szén szűrő

Brita Kancsó aktív szén szűrő

Nikken Pi mag aktív szén szűrő

Everpure aktív szén szűrő

Amway eSpring aktív szén szűrő

Név nélküli RO tartályos

TGI RO tartályos

LUX RO átfolyós víztisztító


Fontos még egyszer leszögezni, hogy a táblázatban szereplő adatokat háztartásokban, napi használatban lévő készülékeken mérték. Ezen belül pedig két nagy technológiát teszteltek, az Aktív szén, és a Reverz Ozmózis teljesítményére voltak kíváncsiak az iparitól eltérő környezetben. A víztisztítás nagyon bonyolult eljárás, ami igen nagy szakértelmet kíván. Az ipari víztisztító telepeken adott minden ahhoz, hogy az alkalmazott technológiát ellenőrzött körülmények között, szakemberek felügyelete mellett, a célnak és az előírásoknak megfelelően alkalmazzák. Ugyan ez már nem mondható el háztartásokban üzemeltetett víztisztító készülékekről. Egy ipari létesítményben a rendelkezésre álló eszközökkel, napi szinten ellenőrzik a vízminőséget, és a víztisztító töltetek élettartamát. A családoknál üzemelő víztisztítóknál erre nincs, vagy nagyon korlátolt részben van csak lehetőség. Ebből fakadóan kijelenthető, hogy ami igaz a nagyüzemi víztisztításra, az nem biztos, hogy igaz háztartási körülmények között is.


Az alábbi linken érhetitek el a vizsgálat részletes leírását, és számos táblázatot az eredményekkel kapcsolatban:

https://nyirhome.hu/2019/11/04/8-hasznalt-viztisztitot-tesztelt-a-hvg-hu-es-az-oki/?fbclid=IwAR09GrzCtFrLexF-Y5w9Cx-W4SYHIHdbGnmAfIEu3vjO5YHmgsANPRlDGig 


 És végül a vizsgálat eredménye:

A táblázatban szereplő számokat az OKI munkatársai mérték, de közzé teszem a saját mérésem is. Ez a csapvíz kontra tisztított víz végeredmény a saját lakásomban született. Csapvíz 337 ppm/l, Forditott Ozmózissal tisztított víz maradvány értéke 29ppm/l. Ezt akárhogy is nézzük 91,4%-os hatásfok, hozzávetőleges olyan, mint amit az OKI mért egy vadidegen gépen – nem mellesleg ez is használt szűrőkkel. Az előszűrőket kb. 4 hónapja cseréltem, a membránok 3 évesek.


Elemezve e teszt eredményét – belemagyarázás nélkül -, több tanulság is levonható:


Az emberek sokszor a teljesítményt és az árat egyenes arányosságban gondolják, de kijelenthető, hogy nem mindig az a legjobb, ami magasra van árazva.

2. Nem kell lebecsülni a kisebb készülékeket – gondolok itt a kancsókra-, mert példának okáért komoly nevű cégeket előztek meg. Ha pedig azt nézem, hogy Brita kancsó csak 2%-kal maradt el a nagynevű LUX cég víztisztítójától, akkor nagyon meg kell őket dicsérni.

3. Muszáj megemlítenem, hogy a LUX víztisztító kevert működési elvű. Ez azt jelenti, hogy a Reverz Ozmózis membránnal megtisztított vízhez csapvizet kevernek egy baypass szeleppel, ami megnöveli a vízhozamot, de rontja a víztisztaságot. A weboldalukon -90%-os TDS csökkenést ígérnek, de a teszteredmény alapján csak -36% lett. Nem az én tisztem elbírálni, de felmerül bennem a kérdés: Ha egy készüléknél 50%-os nyersvíz hozzákeverés zajlik a Reverz Ozmózissal tisztított vízhez, akkor ez a készülék nevezhető egyáltalán Reverz Ozmózis technológiának?

4. Az is elgondolkodtató, hogy egy százezer forint nagyságrendet képviselő víztisztító, ha csak -1,7%-ot teljesít, akkor miért is adjunk érte pénzt?

5. Hab a tortán, hogy két agyon marketingelt termék is csúfos eredményt produkált. Gyakorlatilag nem tisztították a vizet, hanem a szűrőbetétben felhalmozódott kosz kimosódása miatt visszakoszolták a csapvizet! Fontos megemlíteni, hogy ebből az egyik a mezőny legdrágább víztisztítója! Aminek a csere szűrőbetétje is a legdrágább! Felteszem a kérdést, ha egy víztisztító koszosabb vizet állít elő, mint a bejövő csapvíz, akkor annak milyen nevet kellene adni?

6. A második helyre a TGI RO háztartási tartályos víztisztító került a maga -72%-os teljesítményével. Ismerem a készüléket, jó technológia. Itt fontos megjegyezni, – amit sokan sajnos nem tudnak-, hogy a Reverz Ozmózis víztisztítókban nem elég az előszűrőket kicserélni, hiszen a víz végleges tisztítását a membrán végzi. Mivel nem voltam ott a tesztnél, és nem bontottam meg a készüléket, nehéz elemzésbe bocsátkoznom, de az elmúlt évek tapasztalata azt mondatja velem, hogy egy új membránnal ez a teljesítmény valószínűleg 90% fölé emelkedett volna.

7. Nekem egyáltalán nem volt meglepetés, hogy első helyen végzett a név nélküli tartályos Reverz Ozmózis víztisztító berendezés -92% hatásfokkal. Ezt a teljesítményt nem lehet elvitatni tőle, és most már tisztán látszik, hogy nem az értékesítők marketing dumája a fontos, hanem a gépek teljesítménye, ami ebben a tesztben tisztán és világosan kirajzolta az erőviszonyokat. Nem mellesleg a „név nélküli” azt jelenti, hogy egy nagy cég nem ragasztotta rá a matricáját! Sokan azt gondolják, hogy a nagynevű cégek sokkal komolyabb gyárakban, és komolyabb gépekkel gyártatnak, de ez nem így van. A legtöbb tömegtermelésben előállított termék a távol keleten készül, ez mára teljesen elfogadott. Szerintem pedig egy százmilliós fröccsöntő gépnek teljesen mindegy, hogy melyik országba üzemeltetik. Az elmúlt 15 évben több gyártó víztisztítóját kipróbáltam, és ha úgy nézem én is tömegtermelésben előállított termékeket forgalmazok minden kategóriámban. Ennek ellenére az általam is forgalmazott „név nélküli” víztisztítók garanciális javítási aránya 1% körül mozog. Az eladott vízlágyítóim közül pedig egy sem romlott el!

Forrás: https://nyirhome.hu/2019/11/04/8-hasznalt-viztisztitot-tesztelt-a-hvg-hu-es-az-oki/?fbclid=IwAR09GrzCtFrLexF-Y5w9Cx-W4SYHIHdbGnmAfIEu3vjO5YHmgsANPRlDGig